A SzomatoDráma egy játékos önismereti, öngyógyító módszer. Természetes, érzelemgazdag és hatékony. Fókusza a test, az általa küldött jelzések, a mögötte rejlő lelki tartalom.
Testi érzetekből, tünetekből indul ki a játék, közvetlen célja nem a fizikai tünetek kezelése, sem a lelki problémák megoldása, hanem elsősorban a kísérletezés, a játék, a mélyebb testi-lelki összefüggésrendszerek felfedezése; a saját testünkkel kapcsolatos elidegenedés feloldása.
A tünetek megszűnése, a gyógyulás, egyfajta természetes következménye a játéknak.
(forrás: Dr Buda László, szomatodrama.hu)
(forrás: Dr Buda László, szomatodrama.hu)
“A testet a játék gyógyítja,
az elmét a nevetés,
a lelket az öröm.”
(Közmondás)

A SzomatoDráma fókusza a test, az általa küldött jelzések, a mögötte rejlő lelki tartalom. A kis csoportban zajló játékot én kísérem. A tüneteinket, egyes testrészeinket más-más személy testesíti meg, attól függően, hogy az érzéseinket kiben látjuk leginkább megjeleníthetőnek. A térben kivetített kép aztán magától életre kel, és egy játék bontakozik ki. A testi tünetek mögött sokszor fájdalmas érzésekkel találkozunk, amelyek tudattalanul irányítják az életet, betegséget idézve elő. A szomatoDráma ezeket az érzéseket tárja fel, és azok átélésével oldja a feszültségeket. Egy lehetséges utat mutat, tiszteletben tartva az egészségügyi rendszerek vívmányait, és az orvosi kezelés igénybevételét sem mellőzve.
Az önismereti játékok kis csoportban zajlanak, kb 4-6 fővel, és nincsenek nézők. Aki eljön egy ilyen alkalomra, főszereplő lehet a saját játékában – és szereplője a többiekében. Egy-egy játék kb 60-90 perc. A játék elsősorban a főszereplőről szól, az ő lelki világával van összhangban – ehhez képest az én elképzeléseim, szakmai meggyőződéseim másodlagosak. Segítek olyan elfogadó és biztonságos közeget biztosítani, ami támogatja a játékot, a gyógyulást.

Gyógyulásunk részét képezi, hogy ezekben a játékokban felszínre kerülnek olyan régi, elnyomott érzések, amelyek tudattalanul irányíthatták életünket, és amelyek létezéséről esetleg nem is tudtunk, de a testünk tünetek formájában jelzi, hogy valami nincs rendben. A SzomatoDráma játékban az érzések felszínre kerülésével, azok átélésével, mintha kívülre helyeznénk őket, felszabadítóan hat ránk és oldja a testi-lelki feszültségeket. Ez az átélés visszahat a testünkre és elindíthat benne gyógyító folyamatokat, amikor megengedjük magunknak az érzelmek mély átélését és a konfliktusok kifejeződését.
Egy-egy ilyen játék, egész más megvilágításba helyezi addigi elképzeléseinket, meggyőződéseinket és hitrendszerünket. Azáltal, hogy a belső világunkat a térbe vetítjük testi tünetek és testrészek formájában, az egész egy új megvilágításba kerül, amely révén meglepő felfedezéseket tehetünk.
A SzomatoDráma módszert Dr Buda László orvos, pszichiáter, pszichoterapetua nevéhez fűzödik, tőle tanultam. Bővebb információk itt. https://szomatodrama.hu/szakember/41/kisszabo-andrea
Fontosnak tartom leírni, hogy a módszer nem helyettesíti az orvosi ellátást és gyógyszeres kezelést. Pszichés vagy pszichoszomatikus zavarok fennállása esetén orvosi- pszichoterápiás ellátás igénybevétele szükséges és nem javaslom a játékban való részvételt! További információk.